Obecny Mistrz Świata i test „100 Man Kumite”

Main1

26 kwietnia 2014 roku w IKO Honbu Ebisu Dojo Tariel Nikoleishvili podjął się najtrudniejszego testu siły woli Kyokushin – 100 Man Kumite.

Każdy pojedynek był zaplanowany na 90 sekund, a Tariel miał się zmierzyć z setką przeciwników, czarnych pasów z całego świata. Test 100 Kumite był w tym roku wyjątkowy, ponieważ odbywał się w ramach obchodów 50. rocznicy założenia IKO Kyokushinkaikan i dla uczczenia 20 Rocznicy Śmierci Sosai Oyamy. Do tej pory tylko 8 Karateka w historii IKO ukończyło to najtrudniejsze wyzwanie.

1

Po słowach otuchy wygłoszonych przez Kancho Matsui Nikoleishvili rozpoczął swój pierwszy pojedynek o 13:10 z Makoto Akaishi.

7

6

Nikoleishvili często stosował Ahikake-Gedan-Tsuki i zdobył wiele wazaari zwłaszcza we wczesnych pojedynkach. Po pięćdziesiątej walce wydawało się, że zaczyna tracić siły i zaczął zwalniać, po czym przegrał swój pierwszy pojedynek (nr 57).

4

Najcięższe chwile przeżywał pomiędzy pojedynkiem 60, a 80, w tych walkach jego przeciwnikami m.in. było 8 najlepszych zawodników z poprzednich turniejów All Japan Open.

2

Nikoleishvili przetrwał te najtrudniejsze pojedynki, aby w końcu dotrzeć do setnego przeciwnika, Kyohei Ajima, obecnego mistrza All Japan Open. Uczestnicy i obserwatorzy głośno dopingowali Nikoleishviliego. Ostatnią walkę Teriel poprowadził w szybkim tempie mocno atakując rękoma i kaiten geri.

3

Nikoleishvili ukończył test 100 Kumite o 16:31 i stał się tym samym 9 osobą, która dokonała tego niezwykłego wyczynu. W sumie zajęło mu to 3 godziny i 21 minut, a poniżej znajduje się statystyka pojedynków:

Wygrana przez Ippon lub Awase-Ippon: 21

Wygrana przez Wazaari: 30

Wygrana przez decyzję: 13

Remis: 27

Przegrana przez decyzję: 9

9

Nikoleishvili, który ma 23 lata i pochodzi z Rosji (jest Gruzinem) powiedział „Karate Kyokushin jest dla mnie wszystkim. Poświęciłem całe swoje życie dla dzisiejszego wyzwania.”

Pomimo tego, że po walkach jego stan nie budził niepokoju, od razu został przewieziony do szpitala na kontrolę, po której okazało się, że wszystko jest w porządku.

8

Kancho Matsui skomentował: „Styl walki Nikoleishviliego opiera się głównie na starciach i wymianach i nie jest to najlepsza taktyka do walki z różnorodnymi przeciwnikami. Jednakże w ogólnej ocenie walczył bardzo dobrze. Przeżył bardzo ciężkie chwile pod względem fizycznym i psychicznym po 60 walce, ale zachował siłę woli aż do ostatniego pojedynku. Myślę, że Sosai Oyama przyglądał mu się uważnie i dopingował go do walki.”

Świadkami tego rzadkiego wydarzenia byli nie tylko Branch Chief Japonii, ale także uczniowie i wielu międzynarodowych gości. Każdy z zaproszonych był pod głębokim wrażeniem dokonania Nikoleishviliego i po zakończeniu walk wszyscy byli wzruszeni jego odwagą i walecznością.

Shihan Jacek i Sensei Izabela także byli obecni w Dojo Ebisu podczas testu.

źródło: http://www.kyokushinkaikan.org/en/news/2014/04/current-world-champion-tariel-nikoleishvili-completes-the-100-man-kumite.html