Wsparciem w ramach Programu „Klub” 2024 zostało objętych 20 zawodników karate kyokushin w wieku 6-17 lat. Zajęcia były prowadzone systematycznie przez okres od 02.01- 30.11.2024 r. dwa razy w tygodniu we wtorki i czwartki o godzinie 17.00 – 18.00. ( z wyłączeniem dni wolnych w „oświacie”.) po jednej godzinie zegarowej. Treningi odbywały się w sali Opolskiego Centrum Kultury przy ul. Lubelskiej 30 w 24-300 Opolu Lubelskim a dodatkowe konsultacje w soboty w siedzibie Klubu przy ul. Głowackiego 35 w Lublinie.
Program był realizowany w oparciu o obowiązujące przepisy epidemiczne, a zajęcia realizowane były stacjonarnie. Prowadzone było szkolenie z: technik ręcznych zbić i uderzeń, technik nożnych kopnięć i podcięć, taktyki walki, nauki układów formalnych -kata w zakresie 10-6 kyu w celu udziału uczestników szkolenia we współzawodnictwie sportowym. Zawodnicy mieli również możliwość zdawania egzaminu teoretyczno-sprawnościowego na stopnie szkoleniowe kyu – jako monitoring wzrostu poziomu umiejętności techniczno-taktycznych. Wzięli udział w teście sprawnościowym, a wyniki zostały wprowadzone do elektronicznej bazy danych NBT– Narodowa Baza Talentów https://narodowabazatalentow.pl . W czasie trwania zadania spróbowaliśmy zrealizować następujące cele programu:
• upowszechnianie aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży, „wyrównywanie szans”,
• wsparcie instytucjonalne działalności podstawowych jednostek struktury organizacyjnej sportu polskiego – klubów sportowych, w zakresie aktywizacji sportowej dzieci i młodzieży,
• inwestycja w kapitał ludzki w sporcie dzieci i młodzieży,
• stworzenie możliwości do optymalnego wykorzystania potencjału infrastrukturalnego w zakresie upowszechniania kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży. Zajęcia były wspaniałą formą integracji oraz nauczyły współpracy w grupie, wytrwałości i pracowitości. Zajęcia przyczyniły się do ograniczenia niekorzystnych zjawisk społecznych takich jak: agresja, przemoc, zażywanie substancji uzależniających. Realizacja Programu pozwoliła poprawić stan zdrowia uczestników, nastąpiła też promocja regularnego podejmowania aktywności fizycznej i zmniejszania udziału osób z nadwaga lub otyłością. Zakup pacek do uderzeń po dwie sztuki dla uczestnika, łap trenera po dwie sztuki dla uczestnika zadania, pozwolił na bezpieczne prowadzenie zajęć z elementami walki oraz sparingów. Sprzęt posiada stosowne, wymagane przepisami atesty, dopuszczające do bezpiecznego użytkowania przez dzieci i młodzież szkolną – jako sprzęt specjalistyczny zewnętrzny.