Życzenia Noworoczne od Kancho Shokei Matsui!

kancho-matsui

Osu! Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku!

Dziękuję Wam za ciągłe wspieranie IKO Kyokushinkaikan. Rok 2014 jest rokiem specjalnym, jako że świętujemy 50 rocznicę ustanowienia IKO Kyokushinkaikan i 20 rocznicę śmierci Sosai Masutatsu Oyamy. Sosai Oyama założył IKO w 1964 roku i pokazał światu karate w formule full contact. Od śmierci Sosai Oyamy w kwietniu 1994 roku nadal kontynuujemy bez wytchnienia jego pracę, utrzymując pozycję lidera w świecie karate przez ponad pół wieku.

Instytucja IKO Kyokushinkaikan jest organizacją sztuki walki. Podkreślam, że Kyokushinkaikan nie jest „stylem” karate, ale raczej związkiem ćwiczących Karate Kyokushin. Czym jest Karate Kyokushin? Jest systemem sztuki walki „full contact” osób, które przestrzegają specyficznych zasad postępowania oraz posiadają wyjątkowy charakter. Trenujemy nasze ciała, umysły i ducha, aby stać się lepszymi ludźmi i być uczynnymi dla innych.

Kyokushinkaikan zachowało swoją pierwotną nazwę nadaną przez Sosai Oyamę – „International Karate Organization Kyokushinkaikan”. Działamy nadal w miejscu, w którym rozpoczynał działalność Sosai Oyama, w Ikebukuro, Tokio. Ponadto, IKO Kyokushinkaikan kontynuuje, bez zakłóceń, organizowanie prestiżowych imprez, które zapoczątkował Sosai Mas Oyama: Obóz Zimowy Mitsumine, All Japan Tournament czy Otwarte Mistrzostwa Świata Karate. Chciałbym podkreślić, że nasza organizacja jest jedyną, która w dobrej wierze stara się zachowywać spuściznę Sosai Mas Oyamy. Jesteśmy dumni nazywając siebie prawdziwym Kyokushinkaikan.

W listopadzie 2013 roku Kyohei Ajima zdobył tytuł mistrza All Japan, pokonując mistrza z Hiszpanii Alejandro Navarro na 45 All Japan Tournament. Minęły 4 lata odkąd ten tytuł był w rękach Japończyka, jako że ostatnim razem rodowity Japończyk zdobył go w 2010 roku. Wielu dzisiejszych czołowych zawodników zaczęło trenować Kyokushin kiedy byli jeszcze dziećmi, włącznie z Ajimą. Wielu nastolatków już teraz rozwija w sobie potencjał pretendenta do tytułu Mistrza Świata, ja zaś widzę świetlaną przyszłość dla reprezentacji Japonii. Dodatkowo, jako że miasto rodzinne Ajimy zostało dotknięte przez Wielkie Trzęsienia Ziemi Tohoku w marcu 2011 roku, jego zwycięstwo z pewnością dodało wiary i nadziei ludziom, którzy do dzisiejszego dnia zmagają się z efektami kataklizmu.

46 All Japan Tournament w listopadzie 2014 roku będzie turniejem selekcyjnym, który wyłoni reprezentację Japonii na 11 World Open Tournament. Tegoroczny All Japan będzie dobrym sposobem wskazania zawodników do 2015 World Open. Jako że na międzynarodowej arenie Kyokushin ciągle się rozwija, w ciągu ostatnich 5 dekad pojawiło się wielu wybitnych zawodników. Zawodnicy spoza Japonii wygrali dwa ostatnie tytuły Word Open – zawodnicy, którzy urodzili się niedługo przed odejściem Sosai. Dla drużyny Japonii przywiezienie tytułu z powrotem do ojczyzny Karate oraz dla innych krajów chcących wypromować liderów i mistrzów jest to powód, aby włożyć dodatkowy wysiłek w kreowanie nowego pokolenia zawodników. Patrząc z nadzieją w Nowy Rok, miejmy na uwadze, że naszym głównym celem jest rozwój młodego pokolenia. Mam nadzieję, że młodzi zawodnicy będą wysoko stawiali przed sobą poprzeczkę i nie będą się poddawać. Jesteście naszą przyszłością, i być może przyszłymi Mistrzami Świata.

Pierwotnie jedynie dorośli mężczyźni mogli ćwiczyć Karate. Tylko pojedynki full contact Kumite symbolizowały Kyokushin. Rozwijaliśmy się i kolejne bariery zostały pokonane. Teraz osoby trenujące Kyokushin należą do różnych pokoleń, płci i grup społecznych. Zostały stworzone zawody dla najmłodszych, kobiet, seniorów oraz bezkontaktowe zawody Kata. Kyokushinkaikan spełniło zatem pierwotne założenia Sosai o niedyskryminacji i zbliża nas do ostatecznego celu Światowego Pokoju poprzez drogę Kyokushin.

Kyokushinkaikan jest organizacją sztuki walki, a Karate Kyokushin ma u podstaw Budo. Budo jest drogą, dzięki której rozwój ciała oraz umysłu idą ze sobą w parze poprzez trening karate. Życzeniem Sosai było, aby możliwie jak najwięcej ludzi trenowało Kyokushin. Nasze zachowanie powinno przede wszystkim służyć społeczeństwu. W szczególności powinniśmy dbać o rozwój zdrowia i naukę młodego pokolenia, poprzez umożliwienie im treningu ciała i umysłu, aby weszli gotowi na drogę dorosłości.

Obchodząc 50-lecie Kyokushinkaikan powinniśmy być pewni i rozumieć cele, które przed sobą stawiamy i dążyć do ich osiągnięcia. Musimy utrzymać nasze dziedzictwo „Najsilniejszego Karate”. Pomimo różnic we wzorcach i zasadach, które często dystansują nas od siebie jako ćwiczących sztuki walki, powinniśmy wspierać siebie nawzajem i podejmować konkretne działania, aby rozpowszechnić Karate Kyokushin na całym świecie. To jest nasz cel i nasza odpowiedzialność, jako spadkobierców myśli Sosai Mas Oyamy.

Jako przykład działalności na rzecz społeczeństwa mogę dać naszą zbiórkę pieniężną oraz rzeczową dla ofiar Wielkiego Trzęsienia Ziemi Tohoku i Tsunami, która dzięki pomocy Japońskiego Czerwonego Krzyża dotarła bezpośrednio do ofiar tego kataklizmu. Minęło prawie trzy lata odkąd ta katastrofa dotknęła obszaru Tohoku, ale ludzie tam mieszkający wciąż są dalecy od powrotu do stanu sprzed tych wydarzeń. Jesteśmy zdeterminowani im pomagać i mam nadzieję, że utrzymacie swoje wsparcie dla Japonii w tej sprawie.

My, Kyokushinkaikan, ogłosiliśmy rok 2011 rokiem „Meichi Gannen” (Rokiem Oświecenia) 11 stycznia 2011, czyli dwa miesiące przed Wielkim Trzęsieniem Ziemi. Tamtego dnia ogłosiłem cel organizacji – „poprzez mądrość płynącą z Budo Karate, Kyokushinkaikan dąży do osiągnięcia Światowego Pokoju poprzez wkład wszystkich pokoleń w rozwój społeczeństwa”, oraz ustanowiłem trzy dyrektywy: „Dążenie do bycia najsilniejszym”, „Wspólna korzyść społeczeństwa i organizacji” oraz „Wieczne dobro”. Obserwując zmiany, które przyniósł upływający czas, Meichi Gannen określa cele, które powinniśmy stawiać przed sobą, to co możemy dać społeczeństwu od siebie i co może w przyszłości dać nam trening Karate Kyokushin. Ideą Kyokushinkaikan jest: „Trzymaj głowę nisko, oczy zwróć w górę, zaciśnij usta, bądź pobożny i uczynny”. To są fundamenty nauk Sosai Oyamy, „ci którzy opiekują się swoimi rodzicami pomagają społeczeństwu, a ci którzy pomagają społeczeństwu są wierni narodowi”. Ta filozofia pokonuje dyskryminację wynikającą z granic państw, narodowości, rasy, polityki, religii czy filozofii i prowadzi  do międzynarodowej przyjaźni i Światowego Pokoju. Ideały Sosai powinny być połączone z Meichi Gannen abyśmy mogli osiągać swoje cele poprzez codziennie treningi w Dojo, poprzez międzynarodowe wydarzenia jak World Open oraz z powrotem w Dojo, gdzie możemy uczyć się na własnych błędach abyśmy z czasem byli lepsi dla siebie i dla swojego otoczenia. Tak życie zatacza pełne okręgi.

Sosai Oyama lubił powtarzać „musisz dążyć do zwycięstwa za każdym razem.” Wydaje mi się, że wiele osób bierze jego słowa zbyt dosłownie, chcąc WYGRYWAĆ za każdym razem. Uważam, że myśl Sosai Oyamy była o wiele głębsza. Na przykład, wytrzymać codzienny ciężki trening przygotowujący na zawody jest wyzwaniem. Jeśli uda się wygrać mistrzostwa, wygranie kolejnych jest wielkim wyzwaniem. Jeśli poniosło się porażkę, wyciągnąć wnioski z tego doświadczenia jest również wyzwaniem. Dla przeciętnego obywatela wykonywanie codziennych obowiązków, zobowiązań wobec innych, robienie rzeczy, które lubimy robić jest także wyzwaniem. Spójrz na siebie z perspektywy drugiej osoby. Zadaj sobie pytanie: czy unikasz odpowiedzialności? Czy obwiniasz innych za swoje porażki? Czy może starasz się z całych sił i odnosisz sukces dzięki swojej ciężkiej pracy? Słowa Sosai Oyamy mają dużo szersze znaczenie niż tylko wygrywanie w pojedynkach. Możesz odnieść te słowa do stawianiu czoła codziennym wyzwaniom. Trening Budo ma odzwierciedlać się w twoim codziennym udoskonalaniu się.

Aby podkreślić znaczenie 50 rocznicy Kyokushinkaikan zorganizuje znane na całym świecie Wyzwanie Kyokushin „100 osobowe kumite” w dniu 26 kwietnia 2014 roku – które podkreśli równocześnie 20 rocznicę śmierci Sosai Oyamy. Tariel Nikoleishvili, obecny Mistrz Świata Open oraz Kentaro Tanaka, były Mistrz All Japan obaj zaakceptowali wyzwanie. Od poprzedniego testu 100 kumite minęło 4 lata, a wśród pretendentów tylko 8 osób ukończyło go w ciągu ostatnich 50 lat. Jest to najtrudniejsze wyzwanie Kyokushin i mam nadzieję, że wszyscy nasi członkowie z całego świata będą wspierać tych dwóch mężczyzn.

Dodatkowo, 20 Memoriał Sosai Oyamy odbędzie się w Tokio, zamiast w Mitsumine, aby połączyć to wydarzenie z International Karate Friendship w dniach 19, 20 kwietnia. 31 Mistrzostwa Wagowe All Japan odbędą się w czerwcu, 2014 Kyokushin Sai odbędzie się w sierpniu, a 46 Mistrzostwa Open All Japan odbędą się 2 i 3 listopada 2014 razem z 50 Imprezą Rocznicową. Mam nadzieję, że z tej okazji będziemy mogli się spotkać świętując kamień milowy, jakim jest ta rocznica, spoglądając z nadzieją i dobrą wolą na kolejne 50 lat.

Życzę Wam szczęścia, zdrowia i dobrobytu w Nowym 2014 Roku, OSU!

Kancho Shokei Matsui
President, International Karate Organization Kyokushinkaikan

 

Oryginalny tekst: http://www.kyokushinkaikan.org/en/news/2014/01/kancho-shokei-matsui-2014-new-year-message.html